Történeti leírás

Hargita megye délnyugati peremvidékének községe, egyben a megye legeldugodtabb falvainak községközpontja. Székelykeresztúrtól 20, Segesvártól 14, Székelydvarhelytől 48 km- re, a Nagy-Küküllő fennsíkján terül el.

Románandrásfalva megnevezését az Andrássi család után kapta. A falu első írásos említése 1453- ból van. 1733-ban kapta román nevét Săcelt, ez a megnevezés a Brassó melletti Szecselevároshoz kapcsolódik, nagyon sok személyt ugyanis innen telepítettek be a faluba. A két világháború között, pontosan 1931-ig Románandrásfalva közigazgatásilag Szenterzsébethez tartozott, azóta községközpont. Jelenleg négy település tartozik hozzá: Kissolymos, Nagysolymos, Hidegkút és Újlak.

A községközpont a Mogyorós patak völgyében húzódik. A falu előtt elhalad az A134-es megyei út, mely Kissolymosba vezet. A 400- 410m magasságban fekvő település az Andrásfalvi, Gyulai grófok birtoka volt.

Románandrásfalva építészeti látványossága az ortodox templom, melyet szent Arangheli tiszteletére emeltek 1848- ban, a dokumentumok szerint egy korábbi templom helyére. Az egykori 1772- ben emelt épület berendezései részben megmaradtak, üvegikonok, zászlók és két újkori harang. Tornya a 17. századból való, az épületet 1971-ben újították fel.

A munkahelyhiány, valamint a nehéz anyagi körülmények következtében az elmúlt évtizedekben többen a közeli városokba költöztek, ami a falvak előregedését eredményezte. Azok a családok, akik a vidéken maradtak nagyrészt mezőgazdaságból, állattenyésztésből, erdőkitermelésből tartják fenn magukat. A községben élők kihasználták a földtörvény adta lehetőségeket, így több, mint 1800ha erdős terület, közel 4800ha mezőgazdasági terület és megközelítőleg 1100ha kaszáló került magántulajdonba. A kiterjedt legelők és kaszálók kiváló feltételeket teremtenek az állattenyésztők számára. Mivel a településekre leginkább az önnfenntartó gazdálkodás jellemző, a családok jelentős számú sertést, juhot, szarvasmarhát valamint lovat tartanak. Néhány család a méhészkedés szépségébe és hasznosságába vetette hitét.

A folyamatos elvándorlás következtében az óvódás, iskolás gyermekek száma is jelentősen csökkent. Románandrásfalván és Kissolymosban általános iskola, Nagysolymosban elemi osztályosokat tanítanak, a diákok szállíttását iskolabusz biztosítja.