A község két faluját Kis és Nagysolymost meglehetősen szokatlan módon alapították. A falu néveredetéhez fűződő történet szerint Apafi Mihály uralkodása idején a XVII. században új adónemet vezettek be, melyet sólyomadónak neveztek el. A sólyomadózás gyarkorlatban is azt jelentette, hogy solymokat kellett befogadni. A madarakat a fejedelmi udvarnak szolgáltatták, ahonnan a nagyobb hatalmaknak továbbították. 1701 és 1702 közt a két Solymosból huszonegy, Lővéte községből hét, Vargyasról öt, Sófalváról pedig ötvennyolc solymász fizette, pontosabban törlesztette ezt az adót. A középkorban a sólyomtenyésztés fejedelmi foglalkozást és egyben szórakozást is jelentett, a falvaknak évente nyolc madarat kellett a fejedelmi udvarnak szolgáltatniuk. A települések elnevezése ebből a foglalkozásból, vagy a solymok tenyésztési helyéből származik, de hiteles feljegyzés erre vonatkozóan nem létezik.
A legenda szerint a két falut két testvér alapította. Nem tudtak megosztozni az örökölt földek fölött, hát solymaikra bízták a választást. A nagyobbik testvér madara a nagysolymosi völgy felé, a kisebbik testvér madara a kissolymosi völgy felé repült, innen a települések elvenezése: Nagysolymos és Kissolymos.
A legendáktól független tény, hogy a két település már ősidők óta lakott. A feljegyzésekben Kissolymos nevét előszőr 1318- ban említik. A most Várhegynek nevezett rész tetején egykor várszerű erődítmény állt, melyet a helybéliek Törökvárként ismernek, úgy tudják Domán pasa vára állott ott és sokan úgy vélik, hogy itt haladt el a római út is. A szájhagyomán úgy tartja, hogy Domán pasa a virágok szerelmese volt, virágoskertje a Rózsásponknak nevezett helyen, a várral szemben illatozott. Az egykori földvár nyomai ma is láthatóak, a legendát az is erősíti, hogy a református templomban egy török időkből származó asztalterítő is fellelhető. Kissolymos falutörvényét 1659- ben szavazták meg.
A helyiek azt vallják, hogy Kissolymos két különálló faluból alakult. A Mogyorós – patak mentén 450- 475m magasságában, a Gagy keresztje és a Végláb fő dűlők között terül el. A falu határát 650m körüli magasabb dombvidék öleli körül, a belső részektől észak- keletre emelkedik a Solymosi Láz erdős területe, 600- 650m magasságban, melyet tanyák népesítettek be. Ezen az érintetlen tájon mintegy 10 család él. A kirándulók nagyon kedvelik az autentikus, pihentető környezetet. Kissolymos falutörvényét 1659- ben szavazták meg.
Kissolymos közigazgatásilag Románandrásfalvához tartozik, mely Hargita megye délnyugati peremvidékének községe. A környék legjelentősebb anyagi forrása a mezőgazdaság. Termesztenek itt kukoricát, búzát, árpát, burgonyát, zöldségféléket, gyümölcsöt és szőlő is megterem. A község életében jelentős szereppel bír a termés betakarítása, nem csoda, hogy a szüreti bál a falu ünnepe. A falu valamikor arról volt nevezetes, hogy a sáros utcáin régebben falábakon jártak.
Mai napig nagy eseménye a közösségnek, barátok, családtagok összejönnek és közösen ünnepelnek. A fiatalok magyar és székelyruhában szekérrel valamint lóháton indulnak a környező falvakba, hogy kihírdessék és elhívják a lakókat az esti mulatságba, a szüreti bálra. A falvakban több helyen is megállnak, hogy rövid, csalogató előadásukkal jókedvre derítsék a mulatozni vágyókat.
Kissolymos napjainkig megmaradt annak az élő falunak, ahol élnek a régi szokások és az évszázados emberi értékek, ez az a hely, amely mindig visszavárja elvándorolt egykori lakóit.